Uye Girisi
Kullanıcı  
Şifre  
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Roportaj
Oktay Usta İle A dan Z ye
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi

Detaylar - Tüm Röportajlar

Makaleler
AŞÇI OLMAK KOLAY DEĞİL
Aşçılık artık her kesimin tercih ettiği bir meslek. Talep çok olunca eğitim veren kurum sayısı da arttı. Gençler hüsrana uğramamak için okul seçerken dikkatli olmalı

CATERİNG SEKTÖRÜ VE HİJYEN
İnsanların beslenme şekilleri sağlıkları ile doğrudan bağlantılı olması sebebi ile Catering sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmelidir.

ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.

TÖRPÜLENEN TÜRK AŞÇILIĞI
‘’İşsizliğe düştüğünde, kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir.’’


Bütün Makaleler
"EGE MUTFAK ZİRVESİ"NDE Önce ustalar zirveye çıktı

 

EXPO 2020 temasını sağlık olarak belirleyen İzmir, Ege mutfağını da dünya markası yapmak için harekete geçti. Önümüzdeki yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde Travel Turkey Fuarı kapsamında gerçekleşmesi planlanan Ege Mutfak Zirvesi'nde bu yıl ilk kez profesyonel aşçılar boy gösterdi. Zeytinyağlıdan hamur işine, tatlıdan etli yemeklere 40 takım ve 90 aşçı, yemeklerini jüriye beğendirebilmek için yarıştı. Dereceye girenlere mutfak ekipmanları seti hediye edildi.
 
HEDİYELER VERİLDİ
Yeni Asır TV tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen Ege Mutfak Zirvesi, lezzet ustalarının şovuna sahne oldu. Zirvenin önceki gün yapılan açılışına Vali Cahit Kıraç ve eşi Berrin Kıraç, Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı, Yeni Asır Yazı İşleri müdürleri Kadir Sıvacı, Nevzat Dönmez, Muzaffer Oktay, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Aykut Yenice ile çok sayıda davetli katıldı. Yeni Asır TV'nin, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü, İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası, İzmir Aşçılar Derneği, Konak Belediyesi, Buca Belediyesi, İZFAŞ, Genciz Fuarcılık, Kapp, Kristal Yağları ve Vestel'in işbirliğiyle düzenlenen 3. Mutfak Zirvesi büyük ilgi gördü. Vali Kıraç'ın eşi ile birlikte standları gezerek Ege mutfağı hakkında bilgi alğı zirvede, profesyonel aşçılar ilk kez hünerlerini sergiledi. Zirvede, aşçılar yemek yarışması için birbirinden güzel yemeklerini hazırladı. İzmir Lokantacılar Odası ve Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Aşçılar Derneği tarafından belirlenen jüri, lezzet ustalarının hazırladığı yemekleri değerlendirdi. Yarışmada dereceye girenlere Kapp ve İnoksan tarafından mutfak ekipmanları seti verildi.
 
Ardından da, amatörler mutfak sırlarını paylaştı 
 
Ege Bölgesi'nin bilinen ve bilinmeyen lezzetlerinin buluştuğu etkinliğin son gününde, yeteneklerini evlerinde sergileyenler vardı
 
Profesyonel aşçıların "Ekip Kategorisi Yarışması"nda iki grup yarıştı 
1. Grup Dereceye Girenler:
1- Oktay Altınnur ve ekibi
2- Fatih Tosunlar ve ekibi
3- Emrah Yaşar ve ekibi
4- Ali Dirik ve ekibi
 
2. Grup Dereceye Girenler:
1- Tuğba Aktay ve ekibi
2- Mümin Durutlu ve ekibi
3- Serkan Ateş ve ekibi
4- Senem Doğan ve ekibi 
 
Bireysel kategorisinde 4 ekip yarıştı 
1. Grup:
1- Serkan Yılmaz
2- Sema Yediaylık 
3- Aygül Demirel
4- Mert Berk Apak
 
2. Grup:
1- Hatice Şimşek
2- Merve Alaca
3- Nazlı Yılmaz
4- Kadir Kumaş
 
3. Grup:
1- Meryem Gülcü
2- Gökhan Aslan
3- Aykut Gülgül
4- Ercan Yavuz
 
4. Grup:
1- Recep Dağaşan
2- Selvi Lale
3- Seda Aydoğdu
4- Öner Kır "Ege Mutfak Zirvesi"nin son gününde profesyonel aşçıların yerini amatör aşçılar aldı. 4'ü erkek olmak üzere 97 amatör yarışmacı, Fuar 4 nolu holde kıyasıya yarıştı. Yarışmada, "et ve etli yemekler", "zeytinyağlılar", "tatlılar" ve "hamur işleri" kategorilerinde düzenlenirken, amatör aşçılara hünerlerini sergileme şansı buldu. Toplam 5 saat süren tadım ve not verme işlemi çekişmeli ve heyecanlı geçti. Lezzet şöleni, damaklara hitap ettiği kadar, birbirinden değişik ve farklı süslemelerle gözleri de doyurdu. Yeni Asır TV'de canlı olarak yayınlanan yarışmayı, dünyanın dört bir yanında bulunan Egeliler de izleme olanağı buldu. Yağışa rağmen, İzmir ve Egelilerin yoğun katılım gösterdiği etkinlik süresince stant açan firmalar tarafından ücretsiz lezzet tadımları ve şovlarda yer aldı. 
 
ÖZGÜN TATLAR
İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı ve Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Ege Mutfak Zirvesi'nin önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, "Ege mutfağı, tarihsel süreç içerisinde dünyanın çok önemli mutfaklarından biri. Bu mutfağın altını eşelemek, öz geçmişini araştırmak, ortaya çıkarmak çok önemli bir ayrıntıydı. Yeni Asır'ın İzmir'deki tarihsel sorumluluğu ve kurumsal kimliğiyle başlatmış olduğu bu zirvenin üçüncüsüne gelmek, beni çok mutlu ediyor. Bizim ana hedefimiz, unutulmaya yüz tutmuş Ege mutfağına özgü tatları Türk mutfağında önemli yeri olan, evimizin gerçek aşçıları kadınlarımızla birlikte özleştirmek ve bu konuya heyecanlarını, katkılarını ortaya koymaktı. Şu ana kadar çok başarılı sonuç aldık" dedi. Yarışmada birinci ve ikinci olanlar, Vestel tarafından büyük fırın ile ödüllendirildi. Üçüncüye, yine Vestel tarafından mikrodalga fırın verildi. Her üç yarışmacı ayrıca Kristal yağları ve Dr Oetker firması tarafından hazırlanan hediye paketlerinin sahibi oldu. 
 
Jüri üyeleri dört farklı kategoride değerlendirme yaptı
Zeytinyağlılar: Doğan Kılıç, Asil Ünlü, Ayşe Karadan, Ümmühan Tibet, Hayrettin Meydan
Et yemekleri: Erol Akkınay, Sancar Maruflu, İbrahim Çevik, Alexia Yenel, Nevzat Peker
Hamur işleri: Neşe Yaparsoy Önem, Sultan Kurt, Orhan Yarnuk, Numay Ömür, Hamit Gülyüz
Tatlılar: Süleyman Beğendi, Aytül Kıymaz, Şefika Blöchlinger, Meryem Gümüştürk 

Share

Aşçılar dünyasını beğen
Bu haberi beğen
Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.
© 2014 www.ascilardunyasi.com - Site icinde bulunan haberler kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.